Telefon ile Ulaşın
0 532 499 0 175
Bizimle İletişime Geçin
Telefon ile Ulaşın0 532 499 0 175
Bizi Takip Edin

Atom Enerji

Amatör bir ruh ancak profesyonel bir yönetim tarzı ile çalışmalarımıza devam ediyor , Dünya üzerindeki karbon ayak izini azaltmak için çabalıyoruz.

İletişim

Adres
Tasdelen Mah Sehit Kubilay Cad. Carpediem Konutları A4 Blok D:39 Çekmeköy / ISTANBUL
Telefon
+90 555 555 55 55
+90 212 00 00
Email
info@atomenerji.com

Üretime Bütünleşik

URETIME BUTUNLEŞİK-ANA RESIM-

Üretime Bütünleşik

Rüzgar Enerji Santralleri (RES) , Güneş Enerji Santralleri (GES) , Hidro Elektrik Santraller (HES)  vb. yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjinin sisteme verilmesi sırasında  enerji düzeyini optimize etmek için kullanılır.

Yukarıda sayılan yenilenebilir enerji üretim modellerinde şebekeye verilecek güç doğal sebepler neticesinde  bazen az üretim yada fazla üretim olarak değişiklik gösterebilir .

İşte bu gibi durumlarda üretim ile entegre çalışan bir enerji depolama sistemi az üretim halinde depoladığı enerjiyi kullanarak yada fazla üretim yapıldığı durumlarda daha sonra kullanılabilmesi için fazla üretilen enerjiyi depolayarak sisteme sabit bir üretim imkanı sunacaktır .

Ayrıca  üretime bütünleşik enerji depolama sistemleri özellikle GES’ler de gündüz üretilen enerjinin  günün  diğer saatlerinde daha yüksek bir bedel ile satılabilmesine (arbitraj) olanak sağlayacaktır. Bu da yapılan yatırımın daha kısa sürede kendisini geri ödemesini sağlayacaktır.

Bu sayede yenilenebilir enerji üretiminin elektrik üretimi üzerindeki oranı arttırılabilecektir.

Burada yenilenebilir enerji tesisine sahip işletmeler için dikkat edilmesi gereken en önemli kısım ;

Yenilenebilir enerji üretim lisansı almış olan işletmeler  elektriksel kurulu gücü kadar bir enerji depolama  sistemi kurabilirler.

Üretime bütünleşik enerji depolama sistemleri, lisansı alınmış yenilenebilir enerji üretim tesisinin kısmen veya tamamen devreye alınması sonrasında faaliyet göstermeye başlayabilecektir . Yani üretim tesisinin kabulü yapılmadan enerji depolama tesisinin faaliyetleri  başlayamaz.

Yenilenebilir  enerji üretim tesislerinin  uzlaştırma dönemi süresince sisteme vereceği enerji miktarı  üretime bütünleşik enerji depolama sistemleri kullanmaları durumunda lisans aşamasında kabulü yapılmış olan kurulu güç üretim miktarını  geçemez.

Üretime bütünleşik enerji depolama  sistemlerinden dağıtım kanalına verilen enerji  ilgili üretim tesisine  tahsis edilmiş ve kullanılan herhangi bir teşvik veya alım garantisi kapsamına girmez.